ארנב אנגורה – האם יש ארנבי אנגורה בארץ?

ארנב האנגורה (בטורקית: Ankara tavşanı), ארנב אנגורה הוא אחד הסוגים העתיקים ביותר של ארנבי בית. ארנבי האנגורה הורבעו בעיקר בשל השימוש בפרוותם. מכיוון שארנבים הם היפו אלרגנים בהשוואה לבעלי חיות רבים אחרים, הצמר שלהם הוא תחליף צמר חשוב. ישנם מעל 11 סוגי ארנבי אנגורה, אך רק 4 מהם מזוהים על ידי איגוד מרביעי הארנבים האמריקאי, ה4 אלו כוללים את: ארנב אנגורה אנגלי, ארנב אנגורה צרפתי, ארנב אנגורה ענק וארנב אנגורה סאטין. מקורו של ארנב האנגורה הוא בטורקיה, אנקרה (שמה הקודם של העיר הוא "אנגורה"), וידוע שכבר ב1723 ארנבי האנגורה יוצאו לראשונה לצרפת. במאות ה18 וה19, התפשט ברחבי אירופה, במאה ה20 הגיע גם לארצות הברית, אך לא היה יבוא מאסיבי לארצות הברית עד לאחר מלחמת העולם השניה.

גם היום מטרת רוב הרבעות ארנבי האנגורה היא צמר, בעיקר בגלל הדימיון לפרוות הקאשמיר. ארנב אנגורה יכול לגדל מעל 3 ס"מ שיער בחודש ולכן ישנה חשיבות מאוד גבוהה לתספורת אחרת הארנב לא יוכל לראות, ובהמשך גם פעולה בסיסית כמו ניקיון עצמי שכל ארנב דוגל בה עלולה לגרום למותו מבליעת פרווה.

ארנב אנגורה עם כדור

ארנב אנגורה אנגלי

רק בשנת 1939 איגוד מגדלי הארנבים האמריקאי (ARBA), החליט שגזע ארנב אנגורה מתחלק לשני זנים שהיו ארנב אנגורה רגיל (המכיל את כל שאר סוגי ארנבי האנגורה), וארנב אנגורה צמר, הכלל את ארנב אנגורה אנגלי, וארנב אנגורה צרפתי. בשנת 1944 ארנב אנגורה אנגלי וארנב אנגורה צרפתי קיבלו מאיגוד המגדלים אמריקאי עצמאות מלא בתור גזע נפרד.
ארנב אנגורה אנגלי הוא ארנב האנגורה הקטן ביותר שמוכר על ידי איגוד מגדלי הארנבים האמריקאי והוא שוקל בין 2 ל3.5 קילוגרם. ארנב אנגורה אנגלי נפוץ ביותר כחיית מחמד בגלל האופי הנח שלו.
למרות שכל ארנבי האנגורה "סובלים" מעודף שיער, ארנב אנגורה אנגלי, הוא היחידי שהשיער גדל בצורה כזו שהוא מסתיר את עיניו.

ארנב אנגורה צרפתי

ארנב אנגורה צרפתי הוא ארנב האנגורה השני בגודלו שמוכר על ידי איגוד מגדלי הארנבים האמריקאי והוא שוקל בין 3.5 ל4.5 קילוגרם. זה זה שונה מרוב ארנבי אנגורה בכך שאין לו שיער פנים כמעט ויותר דומה לארנבים הנפוצים בפרוות הפנים.

ארנב אנגורה צרפתי

ארנב אנגורה ענק

ארנב אנגורה ענק הוא ארנב האנגורה הגדול ביותר שמוכר על ידי איגוד מגדלי הארנבים האמריקאי. משקלו הוא 5.4 ומעלה, ויכול להגיע גם ליותר מ10 קילו !
לואיס, אישה שאהבה לגדל ארנבי אנגורה גרמניים (גזע שלא מוכר על ידי איגוד המגדלים האמריקאי), החליט ליצור את ארנב האנגורה הענק בשילוב בין ארנב אנגורה גרמני, ארנב פלמיש ענק וארנב צרפתי. שילוב זה אושר על ידי איגוד המגדלים ב1988 כזן ארנב אנגורה חדש. למרות שבימים אלו מפותחים ארנבי אנגורה ענק בצבע שחור, נכון להיום איגוד המגדלים האמריקאי מכיר רק בארנבי אנגורה ענקיים בצבע לבן.
בגלל גודלו הגדול יחסית לארנבים אחרים, ארנב אנגורה ענק ממשיך לגדול במשך שנה וחצי אחרי הלידה !

ארנב אנגורה ענק

ארנב אנגורה סאטין

ארנב אנגורה סאטין הורבע לראשונה בשנות ה70 בערבוב בין ארנבי אנגורה, לבין ארנבי סאטין. הוא דיי דומה לארנב האנגורה הצרפתי בכך שאין שיערות על ראשו והוא במשקל דומה בין 3.0ל4.5 ק"ג.

ארנב אנגורה סאטין

סוגים אלו של ארנבים לא מאוד נפוצים בארץ, וניתן למצוא אותם בארנביות בודדות, בעיקר את האנגורה האנגלי עקב האופי שלו וההתאמה שלו בתור חיית מחמד. כנסו לדף ארנבים למסירה/מכירה שם תוכלו למצוא פרטים של הארנבייה של ליז, שהיא המבילה ממגדלי ארנבי האנגורה בארץ, ובנוסף תוכלו למצוא פרטים על מקלט הארנבים ששם אפשר לגשת לאמץ ארנב עוד היום.

Share:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *