גידול ארנב בבית – ארנבים נגד רהיטים

גידול ארנב בבית זו אינה משימה פשוטה. אני מגדל את ליצ'י הארנבת ב6 השנים האחרונות ואחרי שהארנבת לעסה כבלים, רהיטים, קירות, כפכפים, סיגריות ועוד, אני חושב שגילינו כמה מהסודות החשובים של גידול ארנב בבית.

מהיכרות עם המון בעלי ארנבים ראיתי שלעיתים ארנבים אפילו נמסרים עקב הבעיות האלו, למרות שאת רובן ניתן למנוע וגידול ארנב בבית היא לא משימה מורכבת אחרי שלומדים את הבסיס.

חפירה ולעיסה הן פעולות טבעיות בשביל ארנבים לכן צריך למצוא את הדרכים המתאימות לעזור להם לחפור וללעוס רק את מה שמותר.

גידול ארנב בבית - ארנב עם כבלים

משמעת בארנבים

ארנבים נוטים לעשות מה שהם רוצים ולפעמים פשוט לא יקשיבו (ממש כמו חתולים, או ילדים…), אז לפעמים צריך להזכיר להם איך להתנהג! תמיד תזכרו שאין צורך להעניש את הארנב שלכם, אלא לעזור לכוון אותו בכיוון הנכון עם משמעת. לרוב כשארנב הוא 'שובב', זה בגלל שהוא עושה את מה שטבעי לו. כאן נכנסים אימונים ומשמעת!

להלן מספר טיפים לחינוך משמעת בארנבים. יש לזכור שכל ארנב הוא עולם ומלואו, יש ארנבים שלא יתקנו את התנהגותם עם חיזוק שלילי, ולכן חשוב לנסות כל אחת מהדרכים, וכל אחד מהסעיפים עד שנמצא את הפתרון לארנב שלנו.

נתחיל בחיזוק שלילי:

  1. אימון קולי – כאשר הארנב שלכם עושה משהו שהוא לא אמור לעשות, השתמשו בשמו ואמרו 'לא', בתקיפות ובחומרה. צרו קשר עין עם הארנב שלכם כשאתם אומרים זאת. הישארו רגועים והרימו את קולכם, אך אל תצעקו.

דוגמא: ליצ'י הארנבת חופרת על השטיח. אמרתי, "ליצ'י, לא." ליצ'י עצרה והסתכלה עליי. בזמן הזה נתתי לה צעצוע שתוכל לכרסם במקום הפעילות האסורה עם השטיח.

ארנבים הם חכמים ויכולים להבין כמה מילים; שתיים מהמילים שהוא אמור להיות מסוגל להבין בוודאות הן שמו והמילה 'לא'.

  1. אף למטה – קחו את האצבע המורה ודחפו בעדינות את אפו של הארנב כלפי מטה לכיוון הרצפה תוך אמירת 'ליצ'י, לא'. זה עוזר לארנב להבין שאתם לא אוהבים את ההתנהגות שלו ואתם 'שולטים' בו.
  2. לצעוק מכאב – אם הארנב שלכם שורט או נושך אתכם (לפעמים ארנבים פוגעים בכם כשהם רוצים את תשומת לבכם – זה לא תמיד תוקפני): תנו צווחה גבוהה ברגע שהיא שורטת או נושכת אתכם. זה יאפשר לה לדעת שהיא פגעה בכם והיא לא צריכה לעשות זאת.

הנה מה שאסור לעשות כאשר מנסים לחנך את הארנב שלכם (זכרו, ענישה אינה הכרחית ולא תעבוד עם ארנב!):

  1. אל תצעקו, אל תצרחו, אל תמחאו כפיים. כל הפעולות האלו יגרמו לארנב שלכם להיבהל מכם ויכול להוביל להתנהגות ביישנית, אנטי חברתית או אפילו תוקפנית.
  2. אל תכו או תדחפו את הארנב שלך. ארנבים אינם מבינים תיקון פיזי, והם יצורים שבריריים, אתם עלולים לפגוע ברצינות בארנבת שלכם.

חיזוק חיובי:

אם הארנב ביצע פעולה שאנחנו רוצים לחזק, כמו הפסיק לאכול את השולחן, והתחיל לשחק במשחק שהבאנו לו, אנחנו רוצים לתת לארנב חיזוק חיובי על מנת שיבין שזו ההתנהגות שאנחנו רוצים לראות ממנו.

תגמולים לארנב יכולים להיות ליטוף, חטיפים, פירות וירקות, והברשה, הכל כמובן תלוי בארנב שלכם.

בכל מקרה, אחד הפתרונות הנפוצים ביותר כשארנב לועס דברים שהוא לא אמור ללעוס בבית היא לתת לו עוד חציר.

ארנבים צריכים למעשה ללעוס. השיניים שלהם תמיד גדלות כך שאם יפסיקו ללעוס, יהיו להן בעיות רפואיות. לכן, כאשר ארנבת לועסת, היא למעשה לא עושה שום דבר רע. הארנב שלכם פשוט עושה את מה שבא טבעי.

הסיבה מספר אחת שאנו רואים אצל ארנבים שיש להם "בעיות" לעיסה (כלומר הם הורסים לכם את הבית על ידי לעיסה) היא שהם לא מקבלים מספיק חציר. יש להציע לארנב שלכם את משקלו בחציר בכל יום ויום. כן, זה הרבה חציר! ארנבות זקוקות לכמות גדולה של חציר כדי להיות בריאים.

אם הארנב שלך לא לועס את החציר שאתה נותן לו, נסה מגוון אחר. אנחנו משתמשים בחציר טימותי, אך בידקו אפשרויות שונות עם הווטרינר שלכם, או עם מומחי ארנבים אחרים. חלק מהארנבים פשוט בררנים במיוחד ולא יסתפקו בחציר בסיסי.

צעצועי ארנבים

ישנם יחסית הרבה סוגי צעצועים לארנבים. אם זה בית לארנב, מחילה, צעצועי כרסום או משהו אחר, הצעצועים האלו יעזרו לארנב לשייף את שינייו וציפורניו, ולכם זה יעזור לגידול ארנב בבית ולשמור על הציוד שלכם לא מכורסם.

כל ארנב אוהב דברים קצת שונים אז שווה לבדוק סוגים שונים לראות איזה משחק יהיה זה שיקנה את תשומת ליבו של הארנב שלכם.

גידול ארנב בבית - ארנבים משחקים עם גזר

גידול ארנב בבית

גם אם הארנב שלכם הוא הארנב הכי ממושמע בעולם, עדיין עדיף לא לתת לו פיתויים מיותרים כמו גישה קלה לכבלים ששוכבים על הרצפה, או גישה לרהיטי עץ יקרים.

הדרך הטובה ביותר היא ממש למגן את כל הכבלים בבית, ניתן להעביר אותם דרך מאגד כבלים (ניתן לקנות בכל חנות כלי בית).

דרך טובה להגן על הריהוט היקר תיהיה או לשים אותו בחדרים נפרדים שלארנב אין גישה אליהם, או לתחום אותם בגדר גורים על מנת למנוע את הנזק.

לא משנה מה, זכרו שהארנב שלכם סומך עליכם. הם זקוקים לאהבתכם ולתמיכתכם, גם כאשר הם מתסכלים אותך מלעיסה של רהיטים או כבלים. תמיד היו סבלנים עם הארנב שלכם, וזכרו את המחויבות שלכם להיות בעלי חיות מחמד אוהבים ולספק בית מאושר לחיה שלכם.

Share:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *