כל מה שצריך לדעת על ארנבים
תרומה לארנבים
תרומה להצלת כלבים וחתולים
קוניפיק לארנבים
כופתיות ביהפר
משחקים לארנבים
תרומה לארנבים
תרומה להצלת כלבים וחתולים
קוניפיק לארנבים
כופתיות ביהפר
משחקים לארנבים
previous arrow
next arrow
גידול ארנב בבית - ארנבים משחקים עם גזר

גידול ארנב בבית – מדריך על איך מגדלים ארנבים בבית

גידול ארנב בבית זו אינה משימה פשוטה. אני מגדל את ליצ’י הארנבת ב-7 השנים האחרונות ואחרי שהארנבת לעסה כבלים, רהיטים, קירות, כפכפים, סיגריות ועוד, אני חושב שגילינו כמה מהסודות החשובים של גידול ארנב בבית. מהיכרות עם המון בעלי ארנבים ראיתי שלעיתים ארנבים אפילו נמסרים עקב הבעיות האלו, למרות שאת רובן ניתן למנוע וגידול ארנב בבית היא לא משימה מורכבת אחרי שלומדים את הבסיס.

חפירה ולעיסה הן פעולות טבעיות בשביל ארנבים לכן צריך למצוא את הדרכים המתאימות לעזור להם לחפור וללעוס רק את מה שמותר. לכן אנו כבעלי ארנבים אחראים שנרצה להבטיח את ביטחון הארנב שלנו וכמו כן את ביטחון הרהיטים שלנו, נצטרך לעשות שלושה דברים עיקרים, לחנך/לאלף את הארנבון שלנו, לחנך/לאלף את הארנב, לארגן לארנבון סביבת מחייה אידאלית בבית, ולדאוג לגירויי מנטלי מספק על ידי משחקים וצעצועים לארנבים כולל צעצועי כרסום.

כמו כן, דבר שעשוי להטריף בעלי ארנבים, ובמיוחד בעלי ארנבים חדשים הוא שארנבים לעיתים עושים צרכים בכל מני מקומות בבית. מאמר זה לא מתעסק בבעיה זו, ותוכלו לקרוא הכל על איך מאלפים ארנב לצרכים במאמר היעודי לכך. זוהי תופעה דרך אגב, שהרבה יותר קל לשנות.

מבצעים יומיים מוצרים לארנבים

משמעת בארנבים – חובה אם רוצים לגדל ארנב בבית

ארנבים נוטים לעשות מה שהם רוצים ולפעמים פשוט לא יקשיבו (ממש כמו חתולים, או ילדים…), אז לפעמים צריך להזכיר להם איך להתנהג! תמיד תזכרו שאין צורך להעניש את הארנב שלכם, אלא לעזור לכוון אותו בכיוון הנכון עם משמעת. לרוב כשארנב הוא ‘שובב’, זה בגלל שהוא עושה את מה שטבעי לו. כאן נכנסים אימונים ומשמעת!

להלן מספר טיפים לחינוך משמעת בארנבים. יש לזכור שכל ארנב הוא עולם ומלואו, יש ארנבים שלא יתקנו את התנהגותם עם חיזוק שלילי, ולכן חשוב לנסות כל אחת מהדרכים, וכל אחד מהסעיפים עד שנמצא את הפתרון לארנב שלנו.

נתחיל בחיזוק שלילי:

 1. אימון קולי – כאשר הארנב שלכם עושה משהו שהוא לא אמור לעשות, השתמשו בשמו ואמרו ‘לא’, בתקיפות ובחומרה. צרו קשר עין עם הארנב שלכם כשאתם אומרים זאת. הישארו רגועים והרימו את קולכם, אך אל תצעקו.

דוגמא: ליצ’י הארנבת חופרת על השטיח. אמרתי, “ליצ’י, לא.” ליצ’י עצרה והסתכלה עליי. בזמן הזה נתתי לה צעצוע שתוכל לכרסם במקום הפעילות האסורה עם השטיח.

ארנבים הם חכמים ויכולים להבין כמה מילים; שתיים מהמילים שהוא אמור להיות מסוגל להבין בוודאות הן שמו והמילה ‘לא’.

 1. אף למטה – קחו את האצבע המורה ודחפו בעדינות את אפו של הארנב כלפי מטה לכיוון הרצפה תוך אמירת ‘ליצ’י, לא’. זה עוזר לארנב להבין שאתם לא אוהבים את ההתנהגות שלו ואתם ‘שולטים’ בו.
 2. לצעוק מכאב – אם הארנב שלכם שורט או נושך אתכם (לפעמים ארנבים פוגעים בכם כשהם רוצים את תשומת לבכם – זה לא תמיד תוקפני): תנו צווחה גבוהה ברגע שהיא שורטת או נושכת אתכם. זה יאפשר לה לדעת שהיא פגעה בכם והיא לא צריכה לעשות זאת.

הנה מה שאסור לעשות כאשר מנסים לחנך את הארנב שלכם (זכרו, ענישה אינה הכרחית ולא תעבוד עם ארנב!):

 1. אל תצעקו, אל תצרחו, אל תמחאו כפיים. כל הפעולות האלו יגרמו לארנב שלכם להיבהל מכם ויכול להוביל להתנהגות ביישנית, אנטי חברתית או אפילו תוקפנית.
 2. אל תכו או תדחפו את הארנב שלך. ארנבים אינם מבינים תיקון פיזי, והם יצורים שבריריים, אתם עלולים לפגוע ברצינות בארנבת שלכם.

גידול ארנב בבית - ארנב עם לועס כבל חשמל

חיזוק חיובי:

אם הארנב ביצע פעולה שאנחנו רוצים לחזק, כמו הפסיק לאכול את השולחן, והתחיל לשחק במשחק שהבאנו לו, אנחנו רוצים לתת לארנב חיזוק חיובי על מנת שיבין שזו ההתנהגות שאנחנו רוצים לראות ממנו.

תגמולים לארנב יכולים להיות ליטוף, חטיפים, פירות וירקות, והברשה, הכל כמובן תלוי בארנב שלכם.

בכל מקרה, אחד הפתרונות הנפוצים ביותר כשארנב לועס דברים שהוא לא אמור ללעוס בבית היא לתת לו עוד חציר.

ארנבים צריכים למעשה ללעוס. השיניים שלהם תמיד גדלות כך שאם יפסיקו ללעוס, יהיו להן בעיות רפואיות. לכן, כאשר ארנבת לועסת, היא למעשה לא עושה שום דבר רע. הארנב שלכם פשוט עושה את מה שבא טבעי.

הסיבה מספר אחת שאנו רואים אצל ארנבים שיש להם “בעיות” לעיסה (כלומר הם הורסים לכם את הבית על ידי לעיסה) היא שהם לא מקבלים מספיק חציר. יש להציע לארנב שלכם את משקלו בחציר בכל יום ויום. כן, זה הרבה חציר! ארנבות זקוקות לכמות גדולה של חציר כדי להיות בריאים.

אם הארנב שלך לא לועס את החציר שאתה נותן לו, נסה מגוון אחר. אנחנו משתמשים בחציר טימותי, אך בידקו אפשרויות שונות עם הווטרינר שלכם, או עם מומחי ארנבים אחרים. חלק מהארנבים פשוט בררנים במיוחד ולא יסתפקו בחציר בסיסי.

גירוי מנטלי בארנבים שמגדלים בבית

ישנם יחסית הרבה סוגי צעצועים לארנבים. אם זה בית לארנב, מחילה, צעצועי כרסום או משהו אחר, הצעצועים האלו יעזרו לארנב לשייף את שינייו וציפורניו, ולכם זה יעזור לגידול ארנב בבית ולשמור על הציוד שלכם לא מכורסם. כל ארנב אוהב דברים קצת שונים אז שווה לבדוק סוגים שונים לראות איזה משחק יהיה זה שיקנה את תשומת ליבו של הארנב שלכם.

גידול ארנב בבית – סביבת מחיה אידאלית לארנבים

גם אם הארנב שלכם הוא הארנב הכי ממושמע בעולם, עדיין עדיף לא לתת לו פיתויים מיותרים כמו גישה קלה לכבלים ששוכבים על הרצפה, או גישה לרהיטי עץ יקרים. מיגון הבית מהארנב, או מיגון הבית למען ביטחותי של הארנב זה דבר חשוב והכרחי. הדרך הטובה ביותר היא ממש למגן את כל הכבלים בבית, ניתן להעביר אותם דרך מאגד כבלים (ניתן לקנות בכל חנות כלי בית). דרך טובה להגן על הריהוט היקר תיהיה או לשים אותו בחדרים נפרדים שלארנב אין גישה אליהם, או לתחום אותם בגדר גורים על מנת למנוע את הנזק.

לא משנה מה, זכרו שהארנב שלכם סומך עליכם. הם זקוקים לאהבתכם ולתמיכתכם, גם כאשר הם מתסכלים אתכם מלעיסה של רהיטים או כבלים. תמיד היו סבלנים עם הארנב שלכם, וזכרו את המחויבות שלכם להיות בעלי חיות מחמד אוהבים ולספק בית מאושר לחיה שלכם.

סביבת מחיה לארנב בתנאים שאתם יכולים לספק בבית שלכם

איך בונים או מארגנים סביבת מחייה לארנבונים? איפה משכנים את הארנבון שלכם בבית? הרבה מגדלי ארנבים חדשים, או אנשים שמעוניינים לאמץ ארנב שואלים את עצמם את השאלות הללו בדיוק, ולכן כתבנו את המאמר הזה שיעזור לכם לסדר את סביבת המחייה המושלמת בשבילו. נתחיל בכך שעדיף לגדל ארנבונים מבויתים בתוך הבית, איפה שיש מזגן וחימום – טמפרטורה שנעימה וטובה לכם תיטיב גם עם ארנבונים. זה נכון במיוחד אם אתם גרים באזור עם תנאי מזג אוויר קיצוניים יותר, כמו בדרום הארץ היכן שהטמפרטורות מאוד גבוהות במהלך היום, וצונחות בלילה, או בצפון שיש ימי כפור קשים בחורף ולילות מאוד קרים. ארנבון הוא חיה רגישה מאוד לטמפרטורות קיצוניות, וגידול בסביבת מחייה בחוץ הוא מסובך יותר, ואפשרי באזורים עם מזג אוויר נוח יותר, אבל חובה לספק מחילות מסתור או בתי עץ מתוכננים היטב, ולעיתים לספק גם אלמנטי חימום ,או אוורור וצל.

גידול ארנב בבית - ארנבים משחקים עם גזר

בנוסף, הארנבון שלכם הוא חלק הוא חלק מהמשפחה, בדומה לכלב או חתול, והוא יעדיף להיות קרוב אליכם וכך לא יהיה בודד. הכי טוב למצוא לו איזור שקט בבית, כמו חדר קטן או פינה, שבה הוא יוכל להסתתר או להיות מרוחק דבר מה מילדים קטנים וסקרנים, וחיות מחמד אחרות. 

כלוב, מכלאה, או שיסתובב חופשי בבית?  

יש כמה אפשרויות לגבי סביבת המחייה העתידית של הארנבון, שתלויות בעיקר בכמה מקום יש לכם. רוב הארנבים חיים בתנאי “משוחררים במשרה חלקית” – כלומר הם מסתובבים חופשי כשהבעלים שלהם נמצאים בבית בקרבתם. בית של בעלי ארנבים חייב להיות ממוגן עבור ארנבים לבטחון הארנב והבית. בכל מקרה שלא יהיה, עדיף לא להשאיר ארנבון משוחרר בבית כל הזמן, וכאשר אתם לא נמצאים בבית להחזיר אותו לסביבת מחייה מגודרת. 

ניתן לגדל ארנבון באיזור המגודר פשוט כמות שהוא, אבל ניתן להוסיף בית עץ (ואפילו בית עץ קומותיים), או כלוב – מה שפחות אידאלי. אם בחרתם בכלוב, או בבית קומותיים מעץ לארנב (מוצר לארנבים שניתן לרכוש או להזמין במיוחד), תוכלו להשאיר את הכלוב פתוח בתוך מתחם מגודר בגדר לארנבים, או לחבר את פתח בית העץ לגדר גורים עם קרבינרים. 

rabbit-condo

השילוב של בית עץ וגדר ארנבים הוא אידאלי מכיוון שככה גם תתנו לו הכי הרבה מרחב מחייה, וגם תספקו לו מקומות מסתור שבהם הוא ירגיש בטוח. שימו לב שארנבים יכולים לנתר לגובה, ויתכן שהגדר שתרכשו תהיה נמוכה מדי. כדאי להתייעץ עם המגדל שממנו אתם קונים את הארנב, או מהבעלים הקודמים במקרה ואתם מאמצים, מה גובה הגדר המומלצת לזן הארנבונים שלכם. אם יש בחרתם בבית קומותיים מעץ, חשוב שתשימו בקבוק מים למכרסמים בכל קומה, וקערת מים (כזאת שלא נהיפכת בקלות) באיזור המגודר, מכיוון שלרוב ארנבונים יעדיפו לשתות מקערה. אבל אם אין באפשרותכם לספק ווילה שכזו לארנבים, תשתדלו לספק לארנבון מספר מקומות מסתור, כמו בית מפלסטיק או עץ כך שיוכלו להתחבא כשהם מרגישים בלחץ. תוכלו לקנות בית שכזה בדף החנות שלנו לאביזרים לארנבים

 אם אתם רוצים למגן את הרצפה מפני נזקים, חשוב במיוחד אם יש לכם פרקט או שטיח מקיר לקיר, תוכלו להשתמש בלינולאום. כמו כן תפנקו את הארנב שלכם בשמיכה, כי הם אוהבים להתכרבל או להתחפר בה, ובפינה של סביבת המחייה תניחו את ארגז הצרכים שלהם (בפינה הכי רחוקה מאיזור השינה שלהם). אם בחרתם בכלוב בלבד, ומאוד כדאי שאם זו האופציה היחידה שלכם – תשקלו שוב האם נכון בשבילכם לאמץ ארנב – חשוב שהכלוב יהיה גדול דיו בשביל שהארנב יוכל לקפץ מספר פעמים לכל כיוון. כמו כן, שרצפת הכלוב לא תהיה מרושתת. רצפת רשת מכאיבה להם בכפות הרגליים, ופוגמת בצמחית הצפורניים שלהם. וחשוב מאוד לדאוג לשחרר את הארנבון בבית בכל יום למשך מספר שעות.

rabbit-fence

האם מותר לגדל ארנב בחוץ?

כמו שכבר ציינו מעלה, עדיף מאוד שלא לגדל ארנבונים בחוץ, אלא אם אתם מגדלים מנוסים, ואתם גרים באיזור עם תנאי מזג אוויר נוחים. אם שני התנאים האלה נענים בחיוב, אז כן, תוכלו לגדר מתחמי מחייה ממוגנים מפני בריחת ארנבונים (הם יודעים לברוח מכל חריץ קטן, ומאוד אוהבים להתחפר – ככה שתצטרכו למגן את היסודות של המכלאה או בבטון, או בלוחות מתכת או עוד גדר), לספק להם בתי עץ עם דפנות עבים מספיק לשמור על טמפרטורה נכונה, עם סמיכות ובימים קרים במיוחד עם אלמנט חימום מתאים (לא חם מדי ולא קר מדי). יש לוודא שסביבת המחייה הזו מוצלת ומספקת קור מספיק בימים חמים.

אז מה עושים אם רוצים לתת לארנב קצת חופש לנשום אוויר צח? תוכלו להכין מתחם לשחרור הארנב בגינה, שהוא ממוגן דיו כך שהארנב לא יעשה “הודיני” ויעלם לכם תוך זמן קצר לפני שתשימו לב. אולי לא תצטרכו למגן את היסודות, אבל כן תצטרכו לקבע את הגדר עם יתדות, כך שהם לא יוכלו להרים אותה ולברוח. יש לזכור לא לשחרר אותם במתחם בימים קרים מדי או חמים מדי, ולספק להם מים גם שהם בחוץ.

טיפ לניקיון סביבת המחייה של הארנב – ארנבונים רגישים מאוד לריחות ולחומרי ניקוי. הכי טוב לנקות את אזורי המחיה שלהם עם תמיסת מים עם חומץ (הרבה יותר מים מחומץ) וממש טיפ טיפה של סבון כלים נטול ריחות או אפילו יותר טוב, אבקת סודה לשתיה. כמו כן, שאתם מכבסים את השמיכה של הארנב, אל תשתמשו באבקת כביסה או מרכך, אלא בחומץ ואבקת סודה לשתייה גם כן. תוכלו לקרוא בדף הבא על איך תכינו או תקנו את הארגז צרכים לארנב שלכם שיספק את הצורך שלו באכילה וחפירה, וגם שיהיה קל לניקוי, ואיך תארגנו את איזור השירותים של הארנב בצורה אידאלית.

12 מחשבות על “גידול ארנב בבית – מדריך על איך מגדלים ארנבים בבית”

 1. היי קראתי את המידע כאן על מה שהארנבות חווים ויש לי שאלה. כשאני מתקרבת אל הארנבת שלי היא מתרחקת גם כשאני באה בהכי אהבה, וכשאני נמצאת עם חברות ולא איתה היא כועסת. היא לא רוצה שאני אהיה איתה אבל גם לא רוצה שיהיו לי מעבר לה. איך אני יכולה לעזור לה להכיר בעובדה שהיא כן אוהבת אותי, ולקבל ולהכיר ברגשות שלה אליי ילא לפחד מהם? איך אני יכולה לגרום לה להבין שזה בטוח להיות בסביבה שלי ושהיא יכולה ליזום ואפילו להיות מאושרת?

  1. היי נועה,
   כנראה שהיא עדיין לא הספיקה להתחבר אלייך מספיק, אבל אל דאגה אנחנו יודעים איך אפשר לעשות זאת!
   אני מציע שתתחילי בשבוע שאת מנסה לקבל את תשומת ליבה, לתת לה לאכול חטיפים מהיד, לשבת על הרצפה וללטף אותה בזמן הזה.
   אני לא יודע אם את מנסה להרים אותה, אבל ארנבים בד”כ מאוד נלחצים מזה ומעדיפים שלא ירימו אותם.

   מוזמנת להתקשר אלינו לכל שאלה נוספת.

 2. אני מנסה לקבל את תשומת ליבה הרבה זמן, היא לא סומכת עליי ובטח ובטח לא מעוניינת שאתקרב אליה
  אולי אני מזכירה לה בעלים קודמים שהתנהגו אליה לא יפה אני לא יודעת. אני לא מטפלת של חיות:)

 3. היי יש לי ארנב והוא לא מסתדר אם הכלבה שלי כשהוא הגיע אליי בהתחלה הוא יתייחס אליה אבל אני לא יודעת מה קרה אבל כל פעם שהיא מתקרבת אל הארנב הוא קופץ עליה כדי שהיא תתרחק
  וכשהוא מתקרב אל הכלבה שלי היא חושפת שיניים מה אני יכולה לעשות כדי שהם יסתדרו

 4. אשמח לשאלה, אימצנו גור ארנבים בן חודש וחצי מחברים, הוא נולד שם והם מוסרים את הגורים. אני יודעת שהילד שהוא היה אצלו הרים אותו הרבה ולא היה עדין איתו, וכשהייו אצחם בדירה לא הייתה תוקפנות מצד הארנב לילד. עכשיו כשהארנב אצלנו אנחנו מאוד עדינים איתו אבל אם מנסים להרים אותו הוא מייד נושך ומשתולל ושורט, ניסיתי להרים אותו כדי לבדוק מה המין וזה בלתי אפשרי, אני רוצה לגזור לו ציפורניים וגם אין מצב הוא מיד נושך. מה עושים במקרה כזה?
  תודה

  1. היי נורית,

   רוב הארנבים לא באמת אוהבים שמרימים אותם, וכאלו שעברו טראומות עוד פחות… שווה לבנות בטחון איתו ולהבין לאט לאט את הגבולות של שניכם
   את צריכה לשבת על הרצפה, ולנסות להאכיל אותה מהיד במשך מספר ימים עד שהבטחון שלה בך יעלה.
   אם זה לא מתאפשר, אז לשים את האוכל על ידך על הרצפה, ולאט לאט להתקדם אל לתת לה לאכול מהיד.
   לעוד שאלות מוזמנת לפנות אלינו בוואטסאפ או בטלפון 03-3106024

    1. צריך לשבת על הרצפה, להאכיל אותו מהיד, או בהתחלה אפילו מהרצפה כשאנחנו יושבים לידו, ולא לנסות ללטף, פשוט להיות שם.
     אם את צריכה עוד טיפים, מוזמנת לפנות אלינו בוואטסאפ או בטלפון באותו המספר 03-3106024.
     בסוף החודש גם תיהיה הרצאה על ארנבים, והמרצה, תוכל לענות על שאלות כאלו בקלות, לפרטים נוספים צרי עימנו קשר..

 5. שלום רב
  רציתי לשאול אנחנו כמה חברים מגדלים ארנב בדירת סטודנטים ויש לי מספר שאלות
  1. כמה פעמיים ביום להאכיל אותו ובכמה כמות
  2. האם זה שאנחנו הולכים לישון מאוחר מפריע לו וצריך לסדר לו מקום שקט וכמה שעות ביום הוא צריך לישון
  3. אנחנו מאכילים אותו במזון קנוי וטענים שאם מאכילים בירקות יוצאת לו צואה רטובה ורציתי לברר אם זה נכון
  4. יש משחקים לארנבים שכדאי לקנות לו
  בתודה רבה ברה מראש בן

  1. שלום רב בן,
   1) יש הרבה מזונות בשוק, ברובם יש תירס והם אינם מיועדים לארנבים כחיות מחמד, אלא לארנבים בתעשיית הבשר, מזונות אלו זולים משמעותית וזו הסיבה שמייבאים אותם לארץ, אבל תירס ממש לא בריא לארנב לכן עדיף להסתכל טוב טוב על הרכיבים כשקונים. אנחנו ממליצים על ורסלה לגה קומפליט, או קוניפיק אלפא פרו, המזונות הבריאים יותר לארנבים בארץ ישראל:
   https://myrabbit.co.il/product/versele-laga-complete-cuni-adult/
   המזון גם נקבע לפי הגיל, אז יש גם גרסא לגורי ארנבים (עד גיל 6 חודשים).
   האוכל היבש הוא חלק קטן מאוד מתזונת הארנב (רק 30 גרם לקילו), ושאר התזונה מבוססת חציר או אספסת, תלוי בגיל (אספסת לגורים) וירקות (המלצה לתת רק לבוגרים)
   מצרף לך פה מאמר מקיף בנושא:
   https://myrabbit.co.il/raisingrabbits/what-do-rabbit-eat/
   מספר הפעמים שתאכיל אותו בכופתיות אינו עקרוני, החשוב זה חציר ללא הגבלה.
   2) ארנבים הם חיות לילה, הם ישנים בשעות היום, צריך להיות לו אפשרות להתחבא אם יש הרבה אנשים, מספיק להסתתר מתחת לכיסא גם.
   3) ראה את תשובתי המורחבת לשאלה 1, עדיף לבחור מזונות בריאים, מרבית התזונה בכל מקרה, היא חציר.
   4) יש משחקי חשיבה לארנבים, כולם מעורבים עם אוכל, מציע לך לבדוק את קטגוריית המשחקים שלנו:
   https://myrabbit.co.il/product-category/all-rodents/rabbit-products/rabbit-toys/
   לכל שאלה נוספת מציע לך לפנות אלינו בוואטסאפ או בטלפון 03-3106024 לקבלת תשובה מהירה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


סל הקניות