למה ארנב נושך? – אילוף ארנבים

למה הארנב שלי נושך?

לארנבים יש מוניטין של חמודים שקל להרים אותם וללטף אותם. ולכן מול ארנב שנושך, שורט ובועט אנחנו עלולים להירתע. ארנבים יכולים להיות תוקפניים כלפי אנשים מכמה סיבות, ועלול להיות יותר מסיבה אחת. כדי לרדת לשורש הבעיה, ראשית עליך לשלול בעיות רפואיות או הורמונליות, אשר יכולות להפוך ארנב מאושר לאגרסיבי. ישנם מספר שלבים בתהליך ותצטרכו לנסות להבין ממה נובעת בעיית התוקפנות בארנב ולמה ארנב נושך:

שלב א': שללו בעיות בריאותיות בארנב שלכם.

ארנבים טובים בלהסתתר כאשר הם לא מרגישים טוב או סובלים מכאבים, מכיוון שהופעת תסמיני מחלה תהפוך אותם למטרה לטורפים בטבע עדיף לארנב להסתתר. שינוי התנהגות פתאומי, כמו תוקפנות בלתי צפויה יכול להיות הדרך של הארנב שלך לומר 'אני מרגיש קצת לא בסדר, עזוב אותי בשקט'. אם הארנב שלכם סובל מבעיות כמו כאב בפה משיניים מגודלות או זיהום בשלפוחית ​​השתן מצב זה עלול לעיתים לגרום לכאב מבלי להראות סימפטומים אחרים. מסיבה זו, הצעד הראשון עם ארנב אגרסיבי הוא לבקר אצל וטרינר לבדיקת בריאות כדי לוודא שאין שום סיבה בריאותית בסיסית לתוקפנות.

לא רק מחלה בלתי מזוהה יכולה לגרום לארנב להתפרץ. ארנבים מסתמכים על החושים החריפים שלהם כדי לזהות אנשים שמתקרבים אליהם, זה אומר שלארנבונים יש בדרך כלל המון אזהרות מראש שמישהו עומד לקיים איתם קשר. אם השמיעה או הראייה שלהם לקויים, הם נבהלים ביתר קלות וזה יכול לגרום להם להיות עצבניים ואף לתקוף דברים (כמו היד שלך) כשמתקרבים אליהם באופן בלתי צפוי. כאשר הווטרינר מבצע בדיקת בריאות לארנב שלכם, תבקשו ממנו לבדוק את שמיעתו וראייתו של הארנב שלכם. ארנבות עם עיניים אדומות או כחולות נוטות במיוחד לבעיות ראייה. אם אכן תגלו שהארנב שלכם עיוור או חירש, שינוי האופן שבו אתם מתקשרים איתו יכול להפחית את התוקפנות. הפתרון הטוב ביותר הוא להבטיח שהארנב שלכם יהיה מודע למקום שבו אתם נמצאים ביחס אליו, אז אם הארנב שלכם לקוי ראייה, השתמשו בצלילים (לקרוא בשמם למשל) על מנת שיוכלו לאתר אתכם בחדר ולדעת מתי אתם מתקרבים אליהם, ומי מתקרב אליהם. אם תגלו שהארנב שלכם לקוי שמיעה, הקפידו להתקרב אל הארנב מלפנים, ומעט הצידה מאפו של הארנב (לארנבים יש נקודה עיוורת ממש מול האף).

למרות שהמוגבלות היא אולי הסיבה הבסיסית להתפתחות התוקפנות במקרה שלכם, בעיה זו עדיין נגרמת מפחד / תוקפנות נלמדת, לכן עיינו בסעיף בנושא פחד לעזרה נוספת.

שלב ב': סירוס/עיקור לשלילת בעיות הורמונליות אצל הארנב

הגורם השכיח ביותר לתוקפנות אצל ארנבים הוא ההורמונים המניעים אותם להתחרות על שטח ולהגן על ביתם מפני פולשים. הגעת הבגרות המינית, בדרך כלל בין 3-9 חודשים, יכולה לעורר מה שנראה כמו שינוי אישיות מוחלט, ולהפוך ארנב תינוק ידידותי לנער אגרסיבי.

בעיות הורמונים בארנבות נקבות

תוקפנות הורמונלית שכיחה ביותר אצל ארנבות נקבות והתקפות מתרחשות בדרך כלל כאשר מכניסים את הידיים לשטח הארנבת שלכם, כלומר אל ארגז הצרכים ו/או הבית שלהם (במקרה ויש). זה יכול להקשות מאוד על ביצוע משימות בסיסיות, כמו לתת לארנבת אוכל בקערת המזון או לנקות את הצרכים, מבלי להיות מותקף.

החדשות הטובות הן שתוקפנות זו נפתרת כמעט תמיד על ידי עיקור, שכן הסרת איברי הרבייה גם כן מפסיקה את ייצור ההורמונים. ניתן לעקר ארנבות נקבות משלושה חודשים, אם כי יש וטרינרים שמעדיפים להמתין עד 5-6 חודשים. אצל וטרינר מנוסה בארנבות, עיקור זו פעולה שגרתית. מרכזי הצלה רבים בדרך כלל מעקרים ארנבות נקבות בכל הגילאים העומדות לאימוץ. עיקור אינו תיקון מיידי; ההתנהגות האגרסיבית צריכה לרדת בהדרגה מספר שבועות לאחר הניתוח כאשר רמות ההורמונים יורדות בהדרגה.

שאלה נפוצה – האם הרבעה של ארנבת היא אלטרנטיבה לעיקור?

שמעתי לא אחת את הטענה שהריון של הארנבת יפתור את בעיית התוקפנות. חשוב לומר שזה ממש לא נכון. גם אם ההריון אכן יפתור בדרך פלא את בעיית ההורמונים, הריון של ארנבת הוא 4 שבועות בלבד. אחרי ההיריון תגלו שיש לכם נקבה אגרסיבית עוד יותר (צריכה להגן על הגורים), שתחנך את גוריה לאגריסיביות מכיוון שזה מה שעבד לה עד היום. תחשבו כמה קשה יהיה למצוא בית ל8 ארנבים אגרסיביים.

בעיות הורמונים בארנבים זכרים

ארנבים זכרים נוטים פחות להפנות תוקפנות הורמונלית כלפי בני אדם – הם בדרך כלל הולכים אחרי ארנבים אחרים. זה משהו שיש להיזהר אם יש לכם יותר מארנב אחד; אם אתם מטפלים במספר ארנבים בלי לשטוף ידיים, הריח עלול לבלבל את הארנב שלכם והם עשויים לתקוף מבלי להבין מי אתם. סירוס עדיין צריך להיות השלב הבא בפתרון תוקפנות, כך שתוכל לשלול לחלוטין כל השפעה על ההורמונים שלהם. ניתן לסרס ארנבים זכרים ברגע שהאשכים שלהם ירדו, בדרך כלל סביב 12-16 שבועות. אם הארנב שלכם כבר מסורס או מעוקר, והבעיה לא נפתרה לחלוטין, יתכן שההתנהגות האגרסיבית הפכה להרגל או ל"התנהגות נלמדת ", ועליכם לעבוד עם הארנב שלכם כדי לעזור לו או לה להבין שתוקפנות איננה רעיון טוב.

שלב ג': תוקפנות נלמדת (מה אם אין לארנב שלי בעיה בריאותית או הורמונלית?)

סירוס או עיקור מסייעים בפתרון בעיות התנהוגותיות הורמונאליות של ארנבים, אך תוקפנות יכולה להיות גם התנהגות נלמדת. בשלב מסוים, הארנב שלכם למד אולי שתוקפנות מביאה לו משהו שהוא רוצה.

הסיבה השכיחה ביותר שארנבים לומדים להשתמש בתוקפנות ככלי היא שהם מפוחדים מאינטראקציה עם אנשים. בשלב מסוים הם פחדו והתנהגו באגרסיביות וזה גרם לכך שהדבר המפחיד (האדם / היד) נעלם, אז בפעם הבאה שהם נבהלו הם ניסו את זה שוב, וזה המשיך לעבוד. הם למדו שהתנהגות תוקפנית עזרה להם להימנע ממצב שנראה להם מפחיד. אנו מכנים זאת "תוקפנות נלמדת".

צריך להתמודד עם סוג זה של תוקפנות בשתי חזיתות, ראשית, עליכם להראות לארנב שלכם שאין צורך לפחד, ושנית שתקיפה אינה טכניקה מוצלחת לגרום לך להיעלם. אין פתרון מהיר לכך, ייקח זמן לארנב שלך לעבד מחדש את רגשותיהם באינטראקציה עם אנשים. תצטרך להיות סבלני ולהבין במהלך התהליך – זכרו שהארנב שלכם אולי מתנהג קשוח אבל באמת שהוא או היא מפוחדים.

צמצמו את הלחץ אצל הארנב שלכם

למה ארנב נושך

נסו להימנע מלהכניס את הארנב שלכם למצב שמפעיל את האינסטינקט שלהם להגן על עצמם או על הטריטוריה שלהם. לתפוס את הארנב, לרוץ ליד הארנב, לגעת ולרדוף אחר הארנב שלכם (למשל כדי לתפוס אותו) אלו פעילויות שעשויות להיחשב כפעולות תוקפניות כלפי הארנב. נסו להימנע מתנועות עימות אלה, מכיוון שהארנב שלכם עשוי להגיב בתוקפנות כנקמה או הגנה. לדוגמה, אל תושיטו יד לכלוב כדי להרים את הארנב שלכם החוצה, עודדו אותו לקפוץ בעצמו. אם אתם צריכים לגשת לכלוב, למשל כדי לנקות, תדאגו תחילה להזיז את הארנב שלכם על ידי ממתק. ברגע שהארנב שלכם לא באיזור, יהיה יותר קל לנקות בלי תוקפנות אם תקפידו על שגרה, הארנב שלכם ילמד מתי ארוחת ערב, מתי זמן משחק, מתי זמן שינה ומה אתם מצפים מהם.

וודאו שאתם עונים על הצורך של הארנב שלכם בפעילות גופנית ובגירוי נפשי. ארנבים משועממים ומתוסכלים נוטים יותר להיות מתוחים וזה יכול להגביר את התוקפנות. תנו לארנב שלכם הרבה זמן אימון ודברים לעשות. באופן אידיאלי חברו את מרחב המחיה והפעילות הגופנית ביחד, כך שהם יוכלו לעבור בין לבין ללא התערבותכם.

התחברו עם הארנב שלכם

בדרך כלל ארנב שמפחד מאנשים, צריך לשבת או לשכב על הרצפה ולתת לו לחקור אותכם בזמן שלו, כדי שהם יוכלו ללמוד שאין שום דבר מפחיד. אם הארנב שלכם תוקפני אתם צריכים לעשות את אותו הדבר, אך גם להימנע מלהעמיד את עצמכם בסיכון לפציעה. ישנן מספר דרכים לעשות זאת:

לבשו פריט לבוש ישן ואז תנו אותו לארנב שלכם לחקור, זה מאפשר לארנב שלכם להתרגל לריח שלכם בסביבה לא מאיימת. הבגד ככל הנראה יקבל סימני נשנוש אז בחרו משהו ישן. אפשר גם לשים כמה פינוקים מעל כדי לשייך את הריח שלכם למשהו חיובי כלומר אוכל טעים. אתם יכולים לחזור על זה מספר פעמים כדי לרענן את הריח.

שבו ליד כלוב הארנב או גדר הגורים, כך שאתם בקרבת מקום אך בטוחים מפני פציעה. הארנב שלכם צריך להתרגל שאתם נמצאים בסביבתו. ככל שאתם מבלים יותר בקרבת מקום בלי שום דבר רע שקורה הארנב שלכם יהיה רגוע יותר בסביבתכם. אל תעשו זאת כך שהפעם היחידה שאתם מתקרבים היא כאשר אתם הולך לפלוש לחלל הארנב שלכם או להרים אותם. דברו עם הארנב שלכם, זה יכול לעזור לארנב להכיר את הקול שלכם, ולהתרגל לנוכחותכם יותר.

שימו נעליים ושבו או עמדו ליד הארנב שלכם. בדרך זו הארנב שלכם יכול לחקור את כפות הרגליים שלכם, אבל יש לכם הגנה מפני נשיכות. אם הארנב תוקף אתכם, פשוט תתעלמו מזה, זה יעזור לארנב שלכם ללמוד שהתקפה על הקרסוליים שלכם לא גורמת לכם להיעלם, וגם ששום דבר רע לא יקרה בגלל שאתם שם. הציעו אוכל לארנבכם, אל תציעו אוכל בזמן שהארנב שלכם תוקף – אתם לא רוצים ללמד את הארנב שלכם לנשוך בתמורה לתגמול!

אם הארנב שלכם שמח להתקרב אך נושך אם אתם נוגעים, השתמשו במקל או מברשת שיניים למשל, כדי שיוכלו לתקוף, וללמוד שאתם לא נעלמים. הארנבים שלכם צריכים ללמוד שהתקפה אינה הכרחית מכיוון שמגע לא כואב ולהיות תוקפני ממילא לא מוביל לשום תוצאה.

תוקפנות לא פתירה

מיעוט קטן מאוד של ארנבים עם תוקפנות אינו נופל לקטגוריות הנ"ל. ארנבים אלו נותרים אגרסיבים לאחר הסירוס/עיקור ולעתים קרובות איננו יכולים לחזות את התנהגותם שלעיתים ידידותית ולעיתים תוקפנית. יכול להיות שיש להם בעיה נוירולוגית או שזה רק גורם באישיותם שאי אפשר להתגבר עליו לחלוטין על ידי התניה התנהגותית. במצב זה, יתכן שתצטרכו לקבל שלא ניתן לרפא את הארנב שלכם לחלוטין, ותצטרכו לעקוף את הבעיה.

לסיכום אז למה ארנב נושך?

יש הרבה שאפשר לעשות על מנת להבין למה ארנב נושך, תוקפנות בארנבים לא מסורסים/מעוקרים כמעט תמיד נרפאת או מופחתת על ידי סירוס/עיקור. לעתים קרובות ארנבים שנותרים תוקפניים לאחר סירוס באמת מפחדים וזקוקים לזמן וסבלנות כדי ללמוד שהאנשים שמתקרבים אליהם לא הולכים לגרום נזק והם לא צריכים לגרש אותם. אם אתם מתקשים לעבוד עם הארנב שלכם כדי לפתור תוקפנות, ייתכן שתרצו לשוחח עם מומחה או לבקש מהווטרינר שלכם להפנות אותכם מומחה באילוף ארנבים.

Share:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *