מה ארנבים אוכלים – אוכל לארנבים

הכמויות הניתנות הינן קירוב בלבד. לכל ארנב יש מאפיינים שונים: גנטיקה שונה, פעילות שונה וסביבה שונה כך שקשה להמליץ על כמויות אוכל מדויקות. הפתרון הנפוץ והשגוי הוא לתת אוכל לארנבים ללא הגבלה מכל הסוגים – אוכל לארנבים ללא הגבלה עלול להיות מסוכן להם – הם עלולים להשמין מדי, הם עלולים לא לאכול מספיק חציר שקריטי לתזונה שלהם, הם עלולים לא לאכול את הסיבוב הראשון של הקקי שלהם (הם אוכלים חלק מהקקי שלהם), מזונות מסוימים עלולים לגרום לבעיות בכליות ואחרים רעילים בכמויות גדולות. לכן תמיד יש לשים לב שהארנבון אוכל מספיק חציר ולהקטין לו את הכמויות של שאר המזון במידה והוא לא אוכל מספיק חציר.

מה ארנבים אוכלים זו שאלה שנשאלת בהמון מאמרים שונים ברשת, בכל אחד מהם ממליצים על כמויות שונות ועל יחסים שונים בין הסוגים השונים של המזונות, לפעמים באותו אתר. אני מביא כאן את הדעה הרווחת ברובם לגבי מה ארנבים אוכלים.

מה ארנבים אוכלים? חלוקה לגילאים

כל הכמויות מתייחסות לכמות אוכל לארנבים הניתנת ביום אחד, ניתן להאכיל בפעם אחת למרות שיש שממליצים על פעמיים (בוקר וערב). יש לחלק את הכמויות בין הארוחות. אני מאכיל את שימי בבוקר בכופתיות ובערב בעלים ירוקים (חציר זמין תמיד). 

כוס מדידה זה 250-240 מיליליטר (תלוי בארץ, האמריקאים מתייחסים ל 250 מיליליטר ואני מתרגם מהם את הכמויות) 

רבע כוס מדידה של כופתיות זה בערך 30 גרם, כוס של עלים דחוסים זה 70-50 גרם. 

  • עד גיל 3 שבועות – הארנבון יונק 
  • 4-3 שבועות – הארנבון יונק ומתחיל לטעום אספסת כופתיות של אמא 
  • 7-4 שבועות – הארנבון יונק, נותנים גישה בלתי מוגבלת לאספסת כופתיות 
  • 7 שבועות עד 7 חודשים – הארנבון אוכל אספסת כופתיות ללא הגבלה. בלי עלים ירוקים, בלי ירקות, בלי פירות עד גיל 4 חודשים. בגיל ארבעה חודשים אפשר להתחיל להכיר לו עלים ירוקים וירקות לאט, כל פעם ירק אחר. להפסיק מיד אם יש סימן לשלשול. 
  • 7 חודשים עד שנה – מרגילים את הארנבון לאט לוותר על האספסת ולאכול חציר במקום (לא מגבילים את כמות החציר), מרגילים לאט לסוגים שונים של עלים ירוקים (מגדילים את הכמות לאט) ומקטינים את כמות הכופתיות לאט עד שמגיעים לשמינית כוס כופתיות לכל קילו של הארנבון.
  • שנה עד 5 שנים – חציר ללא הגבלה, עלים ירוקים (2 עד 3 כוסות דחוסות של עלים ירוקים לכל שלושה קילו של הארנבון, 2 כוסות זה המינימום), כופתיות בין 1/4 ל 1/2 כוס לכל שלושה קילו של הארנב.
  • ארנבון מעל גיל 5 שנים נמצא בסכנה של אובדן משקל, יש לשקול את הארנבון כל תקופה ולעקוב אחר המשקל שלו ובמידה והארנבון מאבד משקל יש להגדיל את כמות הכופתיות בתזונה. מומלץ לבצע בדיקות דם תקופתיות. 

ארנבונים עד גיל חודשיים צריכים לינוק, אל תיקנו או תקבלו ארנבונים לפני גיל חודשיים. בשבועות האחרונים לפני שיגמלו הם יטעמו מהאוכל של אימא (אספסת וכופתיות ואולי כמה עלים ירוקים) עד שיגמלו לחלוטין. 

אוכל לארנבים – חציר (70% – 80% מהתזונה) 

אם הייתם שואלים מה ארנבים אוכלים בעיקר? התשובה הייתה בהכרח חציר. עיקר המזון לארנבונים לאחר הגמילה צריך להיות חציר, חציר היא מילה הכוללת כל צמח מיובש, עד גיל כחצי שנה הם צריכים 

ארנב אוכל חציר

 

לאכול חציר מסוג אספסת ובערך בגיל זה יש להתחיל להרגיל אותם לאכול חציר שאינו אספסת על ידי ערבוב החציר באספסת והקטנת כמות האספסת לאט לאט. אספסת אפשר לקנות ברוב חנויות החיות הגדולות, רשום על השקית 'אספסת', אל תתנו למוכר לשכנע אתכם לקנות משהו אחר. חציר שאינו אספסת אפשר לקנות במספר מקומות מצומצם יחסית ואם יש לכם את האפשרות לאחסן כמויות גדולות – אפשר לנסות לקנות ממי שמוכר חציר לסוסים (לא לפרות), מדובר באותו חציר. 

אחסנו את החציר בשק 'נושם' או מיכל מאוורר אחר (לא שקיות פלסטיק), אחרת הוא ייפתח עובש ולא יישמר לאורך זמן. 

במידה והארנבון לא אוכל בשום אופן חציר שאינו אספסת, עדיף להאכיל באספסת מאשר לא להאכיל כלל חציר. בכל זאת, יש להתעקש איתו ככל הניתן שיאכל חציר שאינו אספסת. המליצו לי לנסות לתת לארנבון רק חציר יום -יומיים כדי שיתרגל, אבל לא היה לי לב לעשות את זה לשימי. 

השיניים של הארנבון גדלות כל החיים והוא צריך לשחוק אותן באמצעות אכילה, חציר ירוק רך 'יפה' יותר ועשיר מבחינת הערך התזונתי אך פחות תורם לשחיקת השיניים מחציר צהוב קשה, מומלץ לערבב מספר סוגים גם בשביל הגיוון של הארנבון. 

כמו כן, חציר חיוני לשמירה על איזון במושבות החיידקים שמעכלות את המזון. 

ההמלצה היא שכ %70% – 80 מהתזונה של הארנבון תהיה חציר, לשאר התזונה שלושה מרכיבים

  • עלים ירוקים 
  • כופתיות 

  • פירות וגזר 

אוכל לארנבים – עלים ירוקים (כ %15 מהתזונה) 

האוכל לארנבים צריך להכיל לפחות 3 סוגים שונים, כל שבוע מומלץ להחליף סוג אחד, העלים הירוקים מתחלקים לשתי קבוצות. 

עלים עם חומצה אוקסלית נמוכה – ארוגולה, עלי גזר, עלי מלפפון, עולש, אסקרולה, נענע, ריחן, גרגר הנחלים, עשב חיטה, עלי פטל, שומר, שמיר, כוסברה.

עלים עם חומצה אוקסילית גבוהה (לא יותר משליש מכמות העלים שנותנים לארנבון) – פטרוזיליה, תרד, עלי חרדל, עלי סלק, עלי צנון,נבטים 

ירקות אחרים, ככף לכל קילו של הארנבון – גמבה, כרוב, כרובית, קישואים, מלפפון, ברוקולי, קולורבי, סלרי יש לחתוך את הגבעולים לחתיכות באורך לא יותר מ-

 2 ס"מ. 

תמיד כשמכירים מזון חדש לארנבון נותנים בכמות זעירה, מגדילים את הכמות עם הזמן ועוקבים אחרי היציאות שלו ומצב הרוח. 

אוכל לארנבים – כופתיות (כ %5 מהתזונה) 

ארנב
Rabbit dines on grain and carrots

רוב האוכל שנמכר עבור ארנבים בחנויות לחיות אינו כופתיות. מדובר בתערובת או 'מוזלי' שרובו ככולו אינו מזון לארנבים אלא תירס וגרעינים ועוד מרכיבים לא רצויים. כופתיות לארנבונים מבוססות על עשב, בארץ ניתן למצוא סוגים שונים מהיצרנים ביפאר, קיקי וורסלה-וגה. 

כופתיות הן מזון דחוס ומועשר שפותח למגדלי ארנבים תעשייתיים (למאכל או לרבייה) והמטרות שלו קצרות טווח ולכן לא מתאימות כמזון יחיד לארנבים ביתיים שצפויים לחיות 10 – 12 שנים. עם זאת, הן מכילות רכיבים חיוניים שקשה לוודא שהארנבון מקבל בתזונה רגילה, לכן מומלץ לא להסיר אותן לגמרי מהתזונה, הכמויות המומלצות להלן תורגמו מהמידות האמריקאיות 

כללי – שמינית כוס לכל קילו של הארנב 

2.2 – 2.3 קילו ארנב =מקסימום רבע כוס ביום 

6.3 – 5.4 קילו ארנב = מקסימום חצי כוס ביום 

5 – 7 קילו ארנב = מקסימום 3/4 כוס ביום 

למרות שאין מינימום לכמות הכופתיות שניתן להאכיל את הארנבון, במחקר ישן מציינים כי כמות נמוכה מחצי מכמות המקסימום פגעה בגדילה של ארנבונים צעירים, ישנן חילוקי דעות לגבי העדכניות של המחקר וטענות של וטרינרים מומחים שעל ידי הקפדה על תזונה נכונה – אין צורך בתוספת כופתיות לארנבונים צעירים, הרי 

בטבע אין כופתיות. לדעתי, כיוון שלא נגרם נזק בהאכלה בכופתיות – אין להחסיר אותן מתזונת הארנב. ארנבונים מהסוגים הננסיים (פחות משני קילו) צריכים יותר אנרגיה ופחות סיבים ולכן אין להקטין את כמות הכופתיות שלהם בצורה משמעותית. 

להלן הכופתיות הטובות

אם אתם לא בטוחים אם המזון טוב לארנבון, להלן הערכים התזונתיים המומלצים 

סיבים תזונתיים (FIBER – (כמה שיותר יותר טוב, לפחות %18 ,בדרך כלל כופתיות שלא מבוססות על עשב לא מצליחות להגיע לזה 

חלבון (Protein – (בין %12 ל %14 לארנב בוגר, לארנב עד גיל 6 חודשים שעדיין גדל מומלץ לתת %16 

ל 0.4% בין) Phosphorus) זרחן, 1% ל 0.5% בין) Calcium) סידן) – Calcium & Phosphorus) וזרחן סידן %8.0 ,סידן צריך להיות ביחס של פי 5.1 עד 2 מאשר זרחן. (אם סידן הוא %1 ,זרחן צריך להיות בין %5.0 ל (0.67% 

5% ל 2.4% בין) – Fat) שומן 

Vitamin D 1000 IU/kg, Vitamin E 50 IU/kg, Vitamin A 10,000 IU/kg – ויטמינים מרכיבים עדיף מוצרים שבהם מופיעים עשבים כמו טימוטי ואלפלא לפני דגנים 

ארנב אוכל גזר

מה ארנבים אוכלים? פירות וגזר 

פירות וגזר הם ממתקים לארנבונים. עדיף להימנע ממתקים תעשייתיים, ולתת במקום חתיכה קטנה של פרי. כיוון שסוכר מסכן את האיזון העדין של מערכת העיכול של הארנבון, מקסימום לפנק את הארנב עם 

חתיכה בגודל זרת פעמיים בשבוע. או חתיכות קטנות מאוד אם צריך לתת פידבק חיובי באימון לצרכים. פירות בטוחים (לא לתת את הליבה) – תפוח, דובדבן, אגס, אפרסק, שזיף, קיווי, פאפאיה, מנגו, פירות יער, אננס (ללא קליפה), בננה (ללא קליפה), מלון (אפשר עם קליפה וזרעים), משמש, דומדמניות, נקטרינה, גזר. 

מה ארנבים אוכלים? ענפים 

ארנבים אוהבים לכרסם ואפשר לתת להם ענפים של עצים מסוימים – תפוח ותות, הם יכרסמו את הקליפה וזה טוב להם לגיוון, לשחיקת השיניים, למשחק. מומלץ! 

כשאתם לא בטוחים מה ארנבים אוכלים ומה לא זה יכול להיות בעייתי, רשימת המזון כאן חלקית, ניתן למצוא רשימות נוספות אבל בכל מקרה – אין לתת לארנבון מזון לפני שבדקתם שהוא בטוח לארנבים ממקור אמין. הארנבון לא יודע איזה מזון טוב לו, מה הכמויות והאיזון בין סוגים שונים של מזון, מה יעשה לו כאב בטן ומה רעיל. הוא יאכל כל דבר טעים. 

מערכת העיכול של ארנבים שונה משלנו, הם מסתמכים בעיקר על מושבות של חיידקים כדי לבצע את העיכול והאיזון של מושבות החיידקים חשוב לעיכול טוב. לכן שינוי מהיר בתזונה שגורם לחוסר איזון במושבות החיידקים עלול לגרום לבעיות עיכול. בעיות עיכול אצל ארנבים מסוכנות מאוד ועלולות לגרום למוות. 

מה ארנבים אוכלים, ויותר חשוב, מה הם לא אוכלים

הכלל הוא שאם המזון לא מופיע ברשימת המזונות הבטוחים לארנבים, אז אין לתת אותו לארנב. עם זאת רבים 'מכירים' מזונות בטוחים לארנבים ממשפחה, חברים או סרטים וידע מוקדם, להלן רשימה של מזונות שרבים מאמינים שבטוחים לארנבים אך בהחלט אינם מומלצים

כל מוצרי המאפה לחם, לחמניות וכ'ו יש להימנע לחלוטין, אפילו אם הדוד ברוסיה החזיק המון ארנבים על לחם

תפוחי אדמה וקליפות תפוחי אדמה ישנם חילוקי דעות לגבי הרעילות של תפוחי אדמה לארנבונים, בכל מקרה מדובר במזון שאינו מתאים להם ואם יש ספק אין ספק, אין להאכיל את הארנבון בתפוחי אדמה.

קלחי תירס ארנבונים לא יכולים לעכל קלחי תירס, אכילת קלחי תירס עלולה לגרום לחסימת מעיים. גם אם האכלתם את הארנבים שלכם קלחי תירס עד היום ולא קרה להם כלום אין הדבר מעיד שלא יקרה להם כלום בעתיד

עלי תירס לעלים מבנה סיבי שעלול להיתקע לארנב במערכת שמובילה את המזון לקיבה גרעיני תירס גרעיני תירס מופיעים בחלק ניכר ממוצרי מזון 'הפרימיום' הנמכרים בחנויות ולכן רבים מניחים בטעות כי הינם בטוחים לארנבים. גרעיני התירס אינם מזון המתאים לארנבים מבחינת ההרכב שלהם הם משמינים וממלאים יותר מדי. ארנבים בנויים לאכול מזון דל קלוריות. תירס מופיע במוצרי מזון לארנבים פשוט משום שהוא זול

ראשד נחשב כאוכל בעייתי לארנבים גם כן, למרות שזה עלה ירוק, זה אוכל לא מתאים לארנבים כלל ועלול להרוג אותם לעיתים אפילו במנה קטנה.

Share:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *